موسسه آموزشی فرهنگی محمد امین (ص) آموزش و پرورش شهرستان نجف اباد

تغذیه سالم در مدارس ابتدایی موسسه محمد امین (ص)

سال‌ هایی که کودک در مدرسه ی ابتدایی می ‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است، زیرا رشد کودک در این سنین ادامه دارد، اگرچه سرعت رشد او کمتر از سال‌ های اول زندگی است، ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد، وابسته به مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اصولا دانش‌آموزان به 3 وعده غذایی اصلی و 2 میان‌ وعده در طول روز نیاز دارند و باید از تمامی گروه‌های غذایی شامل شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات، سبزیجات، میوه‌جات و گروه نان و غلات مصرف کنند و تعادل و تنوع غذایی در این سنین مهم است.

وعده ی صبحانه، نقش بسیار موثری در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان دارد.

به دنبال نخوردن غذا در طی خواب شب، اگر دانش‌آموز صبحانه نخورد، به دلیل پایین افتادن قند خون، توانایی و شرایط لازم را برای یادگیری مطالب در مدرسه نخواهد داشت.

دانش‌آموزانی که صبحانه نمی‌خورند، کم‌دقت، خسته و بی‌حوصله‌اند و نمی‌توانند کمبود انرژی، ویتامین‌ها و املاح معدنی را با خوردن وعده‌های غذایی دیگر جبران کنند. تهیه میان‌وعده‌های مناسب و مغذی نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا ساعات نزدیک ظهر، کودک ممکن است گرسنه شود و این گرسنگی، نشستن سر کلاس را برای او غیر قابل تحمل‌ می‌کند.

تمام این موارد، ضرورت توجه به تغذیه صحیح دانش آموزان در مدارس را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

در همین راستا و با توجه به اهمیت تغذیه سالم کودکان در مدارس ابتدایی موسسه محمد امین (ص) در مقاطع ابتدایی خود اقدام به تهیه تغذیه در سه وعده صبحانه ، میان وعده ساعت 10 صبح و ناهار نموده و با توجه به نیازهای تغذیه ای دانش آموزان به این مهم پرداخته است.

خانم دکتر محنتی مدیر مقطع ابتدایی پسرانه محمد امین (ص) با اشاره به ضرورت تامین نیاز اساسی فیزیولوژی کودکان در مدرسه  گفت: موسسه محمد امین این مهم را مد نظر قرار داده و از این رو تاکید خاصی را در مورد صبحانه و میان وعده و ناهار دانش آموزان دارد.

دکتر محنتی در ادامه افزود : در همین راستا ما صبحانه هماهنگ را در مدارس محمد امین داریم و اعتقاد داریم که دانش آموزانی که صبحانه نمی خورند و وارد کلاس درس میشوند به همان نسبت به هم ریختگی زیادی را در کلاس دارند و موجب اختلال در آموزش می شونداز این رو صبحانه هماهنگ و سالم با نظارت کامل در مدرسه توزیع و همه دانش آموزان به خوردن صبحانه تشویق می شوند.

مدیر مدرسه پسرانه محمدامین در ادامه اشاره کرد: مدارس محمد امین بوفه ندارد زیرا اعتقاد ما بر این هست که بوفه و تغذیه هایی که از طریقه بوفه توزیع می شود نمی تواند برای بچه ها مغذی باشد و برنامه غذایی آنها را به هم می ریزد از این رو خانواده ها توجیه شدند که میان وعده های مناسبی برای فرزندان خود از جمله میوه و مغزیجات تهیه نمایند.

خانم محنتی در مورد وعده ناهار با توجه به اینکه ساعت کار مدارس محمد امین تا سه بعد از ظهر است اضافه کرد: با توجه به ساعت کار مدارس محمد امین ساعت 12 ناهار دانش آموزان توزیع می شود که از نظر فیزیولوزی بدن صرف ناهار در این ساعت بسیار مفید است و موجب تامین انرژی بچه ها برای ادامه کلاسها می شود.

 

تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن

آقای محنتی مدیر عامل موسسه محمد امین (ص) 26 بهمن به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن در سه مدرسه مقطع ابتدایی دخترانه و پسرانه موسس محمد امین (ص) حضور یافت و میلاد حضرت زهرا(س) و روز زن را به مدیران و مربیان این مدارس تبریک گفت از زحمات ایشان تقدیر کرد.


برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا (س) در موسسه محمد امین (ص)

24 بهمن ماه دانش آموزان مقاطع ابتدایی پسران و دختران محمد امین (ص) به همراه والدین گرامی خود به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) و روز مادر در سالن شهروند نجف آباد گردهم آمدند و این روز بزرگ را جشن گرفتند. در این برنامه که با حضور کلیه مسئولین و مربیان موسسه و همچنین آقای سید رضا موسوی زاده رئیس آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد برگزار گردید گروه های دانش آموزی  به اجرای برنامه های  شاد و متنوع شامل موسیقی ، سرود ، تئاتر پرداختند و در پایان با اجرای سروده هایی در وصف مادر و پدربا هدایایی که خود زیر نظر مربیان موسسه به منظور پاسداشت زحمات پدران و ماددران تهیه نموده بودند به این عزیزان اهدا و  فضایی از شور و احساس  راآفریدند.

موسسه محمد امین (ص) میزبان شرکت کنندگان قطب 12 طرح علمی پژوهشی جابربن حیان

15 بهمن ماه موسسه  محمد امین (ص) میزبان 11 مدرسه غیرانتفاعی شرکت کننده در طرح علمی پژوهشی جابر بن حیان در قطب 12 شهرستان نجف آباد بود. در این برنامه که درسالن اجتماعات مدرسه پسرانه دوره اول و دوم موسسه  برگزار گردید دانش آموزان پس از دفاع از طرح های خود از طرف مدیر مدرسه به بازیکده محمد امین (ص) دعوت شدند و لحاظات شاد و پر هیجانی را در کنار دوستان خود سپری نمودند.

این طرح برای دانش آموزان این امکان را فراهم میسازد که آنچه را تئوریک آموخته اند به تبعیت از دانشمند بزرگ کشورمان جابر ابن حیان در قالب آزمایشات تجربی تست کرده و ماهیت آنچه را که تا به امروز آموخته اند را بتوانند در تجربه شیرین ؛ کودکانه وعلمی کشف نمایند.

 

آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد نیز در همین راستا طرح علمی پژوهشی جابر را در سال 98 در مقطع ابتدایی در 12 قطب که هر قطب شامل 10 مدرسه و هر مدرسه 5 اثر در این جشنواره ارائه نمودند .

در این طرح بیش از    600  اثر شرکت کرده بود . که 40 اثر مربوط به قطب 12 به میزبانی موسسه محمد امین (ص) بود وموسسه نیز با ارائه    15    اثر پژوهشی در این طرح حضور فعال داشت.

 

ادامه مطلب...

مدارس محمد امین در پاییز 98

مشاهده مطالب قدیمی تر...