گزارش ششمین جلسه هیئت امنای موسسه محمد امین(ص) در 23 اسفند 1397

ششمین جلسه هیئت امنای موسسه آموزشی فرهنگی محمدامین(ص) راس ساعت ۷ عصر روز پنجشنبه ۲۳/ ۱۲ / ۹۷ در سالن اجتماعات موسسه تشکیل شد.

در ابتدا، آقای مهندس فتح‌الله معین به‌عنوان رئیس جلسه و آقای حمید کاظمی به‌عنوان منشی جلسه انتخاب شد و پس از خیرمقدم آقای مهندس معین، جلسه طبق برنامه به شرح ذیل شروع گردید.

جلسه با قرائت قرآن توسط قاری نوجوان آقای سعید صالحی شروع شد

 سپس کلیپ فعالیت‌های مدارس محمدامین(ص) پخش گردید. در ادامه دکلمه‌ای توسط خانم ثمین باستانی، دانش‌آموز دبستان دخترانه محمدامین(ص) تقدیم حضار گردید.

سپس جناب آقای دکتر معین به بیان نکاتی چند در اهمیت آموزش و یادگیری و تاثیر نهادهای خودجوش مردمی بر یادگیری  و آگاهی مردم پرداختند که شرح این سخنرانی در ذیل آمده است

دکتر معین اذعان داشتند با توجه به بودن زیر پرچم والای اسلام و تشیع، باید بدانیم مهم‌ترین وظیفه ما آگاهی و یادگیری است. همچنین ایشان اشاره نمودند که در کشورهای پیشرفته وقتی به اهمیت آموزش پی بردند، سده‌های  ۱۷ و ۱۸ میلادی را سده‌های آموزش وپروش عمومی برای همگان اعلام نمودند. پس از آن در سده ۱۹ میلادی، برای شکوفا شدن استعداد ذاتی انسان، آموزش عالی را  همگانی اعلام نمودند و در قرن ۲۱ از یادگیری برای همه صحبت کردندو این سیاست‌ها در نظام آموزش و پرورش وقتی محقق می‌شود که افراد عاشق یادگیری باشند؛ یعنی این که زمینه و شرایط به‌گونه‌ای باشد که همگان خود را نیازمند آگاهی بدانند و متناسب با پیشرفت علوم و تکنولوژی خود را ملزم به یادگیری بداند. مهارت‌های زندگی، سبک زندگی، کیفیت زندگی و پیشرفت فردی و اجتماعی در جهان ثمرات خود را نشان داده است. در این نظام‌ها، معلم، محور نیست؛ بلکه دانش‌آموز است که محور است. نوع آموزش باید مسئله‌محور باشد و مسائل انتزاعی‌ای که هیچ ربطی به زندگی ندارد، بایستی حذف شود. حفظیات نباید باشد. تفکر و عقلانیت بایستی جایگزین حفظیات شود. یادگیری فردی نبایستی باشد، بلکه بایستی به‌صورت جمعی باشد. این‌ها مشکلات جامعه ماست که آسیب‌شناسی تاریخی دارد. تربیت ما در طول تاریخ به‌نحوی شکل گرفته است که ما فردی فکر می‌کنیم و فقط به‌دنبال منافع فردی هستیم و جمعی کار نمی‌کنیم و حتی شاعر ما گفته است:

دلا خوکن به‌تنهایی                                که از تنها بلا خیزد

درحال‌حاضر کشور ما از لحاظ سرمایه اجتماعی در رتبه‌های پایین جهان است. کشوری که هم سابقه تاریخی و تمدنی دارد و هم پیرو مکتب اسلام اسلام است و هم نسبتاً جوان و از منابع انسانی فراوانی برخوردار است؛ ولی انسجام و همبستگی اجتماعی و سرمایه اجتماعی در حداقل است. نظریه‌پردازان اقتصادی جهان می‌گویند اولین مسئله و عامل پیشرفت کشورها سرمایه اجتماعی است؛ یعنی آحاد جامعه احساس همبستگی بکنند و نسبت به هم بی‌تفاوت نباشند. تنها فکر نکنند . تفکر جمعی حاکم باشد. همکاری و همبستگی اجتماعی شکل بگیرد. نسبت به هم اعتماد داشته باشند. جامعه منسجم باشد؛ چنانکه در قرآن ما آمده است واِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا و پیامبر ما فرمودند کلکم راعٍ و کلکم مسئول.کسی اگر کار روزانه خود را با فکر در رابطه با اجتماع و این که چه کمکی می‌تواند برای پیشبرد جامعه خود بکند، تلفیق نکند، مسلمان نیست.آیا ما برای پیامبر خود پیروان خوبی بودیم؟ آیا تک‌تک ما از همسایه خود، همشهری خود، خبر داریم؟ متاسفانه الان فضا به‌گونه‌ای شده است که همه به فکر منافع شخصی و فردی یا قومی هستند و منافع ملی زیر پا گذاشته می‌شود و اینگونه محال است کشور ما به پیشرفت برسد. حتی اگر صد برابر نفت صادر کنیم و کشور هم تحریم نباشد، پیشرفت نخواهیم کرد. چنانکه سالیان سال است نفت صادر می کنیم و هیچ پیشرفتی نکرده‌ایم. هنوز وابسته هستیم در اولیات زندگی. از دارو گرفته تا مایحتاج اساسی. ما احتیاج داریم به یگ بازنگری در خود و اصلاح خود. اصلاح از خود آغاز می‌شود و نه از دیگران. هرکس مسئول اصلاح خودش هست. برای این که از این همه بحران که بیش از هرچیز بحران اجتماعی و اخلاقی است در بیاییم، نیاز به بازنگری داریم. جامعه نیازمند به‌دست‌آوردن آگاهی واقعی است. نقش‌ نهادهای خودجوش همین است و این نهادها راه نجات  هستند. جامعه نیازمند به‌دست‌آوردن آگاهی واقعی است. جامعه باید توسط خود مردم جامعه اصلاح شود. نخبگان و تحصیلکردگان جامعه مدیون هستند به جامعه و باید دینشون را به جامعه ادا کنند با آگاه کردن جامعه . خود مردم باید سرنوشت خود را به دست بگیرند با آگاهی از مسئولیت و حقوق خود. هرچه  مردم آگاه‌تر باشد و مطالبه‌گر، دولت پاسخگوتر می‌شود و هر چه سطح آگاهی بالاتر بروند، نقش‌دولت‌ها کم‌رنگ تر می‌شود.

پس از سخنرانی  پربار جناب آقای دکتر معین، آقای امیرحسین یزدانی با صدای دلنشین خود، شعری در رسای معلم خواندند.

در ادامه، آقای محنتی مدیرعامل موسسه، گزارش عملکرد هیئت مدیره را در دو بخش مدارس و آموزشی و بخش زمین و عمرانی به جلسه ارائه نمودند .

این گزارش به شرح ذیل می باشد:

-توسعه مدارس به سه دبستان ابتدایی دارای ۲۳ کلاس درس با میانگین ۱۸ نفر دانش‌آموز در هر کلاس و تعداد کل ۴۲۳ دانش‌آموز دختر و پسر در مقطع ابتدایی و یک دبیرستان دوره اول با ۵ کلاس درس و جمعیت ۸۵  دانش‌آموز و دبیرستان دوره دوم  با ۵ کلاس درس و تعداد ۵۰ دانش‌آموز

- به‌کارگیری مجموعه بیش از ۸۰ نفر همکار

- تاسیس شورای ورزش و اهتمام به تربیت بدنی با برنامه‌های همگانی و بین مدرسه ورزشی

- تقویت تیم تحقیق و پژوهش موسسه در دستیابی به جدیدترین متد و شیوه‌های موثر آموزش در مدارس کیفی دنیا و بومی‌سازی آن در مدارس محمدامین(ص)

- راه‌اندازی واحد پژوهش‌سرای محمدامین از تابستان ۹۷ و برگزاری  ۴۰۰۰ نفر ساعت کلاس‌های آزمایشگاهی و کارگاهی برای دانش‌‌آموزان تمام مقاطع تحصیلی

-  راه‌اندازی مرکز آموزش زبان از سال ۱۳۹۶ با عضویت ۲۰۰ نفر  زبان‌آموز تاکنون

-  ایجاد و تاسیس مرکز مشاوره محمدامین(ص) از تابستان ۱۳۹۷ و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه همکاران فرهنگی و خانواده‌ها و آموزش ۸۰۰ نفر اولیا و تعداد ۹۶ نفر همکاران شاغل در آموزش و پرورش نجف‌آباد و برگزاری کلاس‌های خلاقیت و گروه درمانی ویژه دانش‌آموزان

- راه‌اندازی گروه تبلیغات فرهنگی موسسه محمدامین و ساخت و تولید بیش از ۳۰ کلیپ فرهنگی و تاثیرگذار بر جامعه؛ از جمله کلیپ معرفی نویسندگان مشهور و بازخورد این نویسندگان و ارسال پیام ایشان به مسئولان مدارس محمد امین(ص)

پس از آن ارائه گزارش مالی سال‌های ۹۵ و ۹۶ موسسه، توسط آقای مهندس نصرالهی، بازرس هیئت مدیره  برنامه بعدی جلسه هیئت امنای موسسه بود که نهایتاً آقای نصرالهی به‌عنوان بازرس گزارش‌های مالی، عملکرد سال‌های ۹۵ و ۹۶ را طبق استانداردهای مالی تایید نمودند که در ادامه صوت‌های مالی ۹۵ و ۹۶ به تصویب مجمع رسید.

در ادامه مقرر گردید من‌بعد از شرکت دقیق‌تر از سپاهان به‌عنوان حسابرس قانونی دعوت به همکاری گردیده و گزارشات مالی از مجامع بعدی با گزارش حسابرسی در مجمع ارائه گردد.

پس از آن رای گیری هیئت مدیره موسسه  و بازرس صورت گرفت که به ترتیب آقایان اصغر محنتی , دکتر سید سعید آیت, مهندس مصطفی طاهری, حسنعلی پزشکی, حسنعلی کمالی, مهدی ابراهیم, خانم وجیهه کرداریان, و آقایان عبدالحسین شریفی, محمد مهدوی, به عنوان هیئت مدیره و آقای یدالله صالحی به عنوان بازرس اصلی و آقای تقی رجایی به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند.